Posted by: Tampa Bay Chamber on Wednesday, August 5, 2020

The Tampa Bay Chamber hosted its 2020 Political Hob Nob via a virtual platform called Lunchpool and featured a straw poll vote conducted by the Hillsborough County Supervisor of Elections office. Attendees could vote online using the Supervisor of Elections software to cast their vote in each of the races. The Chamber’s straw poll included races from President to Soil & Water Conversation Supervisor and candidates from Hillsborough, Pasco and Pinellas Counties were invited to participate. The following candidates participated in the Hob Nob event:

 

Jeff Miller for Pasco County Commissioner, District 4

Wengay "Newt" Newton for Pinellas County Commission, District 7

Kelly Ayers for 13th Circuit Court Judge, Group 9

Doug Rivero for Soil and Water Conservation Supervisor, District 2

Michael Scionti for 13th Circuit Court Judge, Group 19

Lynn Gray for Hillsborough County School Board, District 7

Monique Scott for Hillsborough County Judge, Group 7

Tamara Shamburger for Hillsborough County School Board, District 5

Greg Green for 13th Circuit Court Judge, Group 31

Bill Yanger for Hillsborough County Court Judge, Group 7

Andrew Warren for State Attorney, 13th Judicial Circuit

Michelle Grimsley for Florida House, District 70

Christine Quinn for Congress, Florida's 14th Congressional District

Bob "Coach" Henriquez for Hillsborough County Property Appraiser

Scott Franklin for Congress, District 15

Jen McDonald for Hillsborough County Commission, District 1

Mike Perotti for State Attorney, 13th Judicial Circuit

Maria L. Scruggs for Pinellas County Commission, District 7

Rene Flowers for Pinellas County Commission, District 7

Angela Schroden for Hillsborough County School Board, District 7

Paul Sidney Elliott for Congress, Florida's 14th Congressional District

Julie Jenkins for Florida House, District 60

Danny Burgess for Florida State Senate, District 20

Dianne Hart for Florida House, District 61

Jessice Vaughn for Hillsborough County School Board, District 3

Adam Hattersley for Congress, Florida's 15th Congressional District

Steve Cona for Hillsborough County School Board, District 1

Helene Daniel for 13th Circuit Court Judge, Group 30

Jessica Stempien for Pasco County Commission, District 3

John Schifino for 13th Circuit Court Judge, Group 9

Nancy L. Jacobs for Hillsborough County Court Judge, Group 7

Scott Stephens for 13th Circuit Court Judge, Group 39

Jackie Toledo Florida House, Disctrict 60

Cindy Stuart for Hillsborough Clerk of Circuit Court

Gary Dolgin for 13th Circuit Court Judge, Group 31

Danny Alvarez for 13th Circuit Court Judge, Group 30

Wendy DePaul for 13th Circuit Court Judge, Group 39

Kevin Beckner for Hillsborough County Clerk of Circuit Court

Rick Fernandez for Hillsborough County Commission, District 3

Frank Peterman for Pinellas County Commission, District 7

Hillsborough County Supervisor of Elections

Trevor Mallory, Pinellas County Property Appraiser

Michael Owen for State Representative District 59

Andrew Learned for Florida House, District 59

Nancy Millan for Hillsborough County Tax Collector

Danny Kushmer for Florida House, District 59

Ashley Ward-Singleton for 6th Circuit Court Judge, Group 44

Kathy Lewis for Florida State Senate, District 20

Mitch Thrower for Hillsborough County School Board, District 3

D.C. Goutoufas for Hillsborough County Property Appraiser

Amanda Makki for Congress, Florida's 13th Congressional District

Nadia Combs for Hillsborough County School Board, District 1

Christina Paylan for Florida State Senate, District 19

Michele Rayner for Florida House, District 70

Eva Vergos for 6th Circuit Court Judge, Group 28

Alexandra Gilmore for Hillsborough School Board, District 3

Christina "Fitzy" Fitzpatrick for Pasco County Commission, District 4

 

The full results are as available here: https://www.tampabaychamber.com/tampachamber/media/Tampa-Chamber/Documents/BallotResults_3850-FINAL.pdf

Top